Lornetki

i lunety obserwacyjne Alpen Optics

dodaj do ulubionych| poleć serwis| drukuj

Co powinieneś wiedzieć i jak kupować lornetkę.
Mały przewodnik dla naszych Klientów.

Lornetki

Lornetka jest urządzeniem optycznym, którego zakup powinien być przemyślany tym bardziej że nie kupujemy lornetki zbyt często. Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami lub pasjonatami dziedzin wymagających obserwacji obiektów z odległości, to również nie używamy lornetki na co dzień. Większość z nas kupuje jedną lornetkę na całe życie i chce mieć pewność, że dobrze zainwestowała swoje pieniądze. Dla tych wszystkich Państwa, naszych potencjalnych Klientów, przygotowaliśmy małe wprowadzenie, w którym omówimy główne parametry techniczne oraz przedstawimy definicje pojęć związanych z optyką i lornetkami.

Podstawowym parametrem, który rzuca się nam w oczy przy wyborze lornetki jest powiększenie. Przykładowo lornetka Alpen Rainier 8x42 ma powiększenie wynoszące 8. Obraz w lornetce wydaje się nam 8 razy większy niż widziany gołym, nieuzbrojonym okiem. Tłumacząc wprost jeśli oglądamy obiekt znajdujący się w odległości 100m to wykorzystując lornetkę o powiększeniu 8 będziemy go widzieć tak jakby znajdował się 12,5m od nas. Mając lornetkę Alpen Rainier 10x42 przy takich samych warunkach, obiekt ten będzie widziany jakby był 10m od obserwatora. Pamiętajmy, nie jest prawdą mit mówiący, że im większe powiększenie, tym lepiej. Najlepiej sprawdzają się lornetki o powiększeniach pomiędzy 7 a 10, których pełen przekrój znajdą Państwo w ofercie Alpen Optics. Większe powiększenia są możliwe do wykorzystania jeśli posiadamy statyw, który stabilizuje obraz. Inaczej nawet drobne ruchy rąk sprawią, że obraz będzie zamazany i ciężko będzie nam uchwycić obserwowany obiekt.
Druga cyfra będąca opisem parametrów lornetki, czyli w powyższym przypadku 42, mówi nam o średnicy każdego z obiektywów ( dla omawianej lornetki Alpen – 42mm). Im większa średnica obiektywu, tym więcej światła do niego wpada. Standardowe lornetki do obserwacji dziennej mają obiektywy o średnicy 42mm, lornetki uniwersalne do obserwacji zarówno w ciągu dnia jak i nocą – 50mm, natomiast lornetki typowo nocne mają obiektyw o średnicy powyżej 50mm. W naszej ofercie znajdą Państwo lornetki o średnicy obiektywu od 32mm do 52mm.

Kolejny, ważny parametr w wyborze lornetki to pole widzenia. Jest to fragment pola widzenia lub inaczej mówiąc, obszar pola widzianego przez lornetkę z odległości 1000m. Oczywiście im większe pole widzenia tym lepiej. Musimy mieć jednak świadomość, że im większe powiększenie ma lornetka tym, dla identycznej optyki, mniejsze będzie miała pole widzenia. Pole widzenia wyrażamy w jak już pisałem w metrach lub w stopniach. Jeśli znajdziemy informację, że lornetka ma pole widzenia 7 stopni, przeliczamy ta wartość licząc tangens tej wartości: tan7 = 122,8 co oznacza że lornetka ma pole widzenia 123 metry.
Przykładowo lornetka Alpen Rainier 8x42 posiada pole 131m, Alpen Teton 10x50 – 102m, Shasta 10x42 – 111m a model Magna 7x50 – 123m.
Odstęp źrenicy wejściowej określa nam maksymalną odległość w jakiej może się znajdować oko od okularu zachowując pełne pole widzenia. Im większa wartość tym lepiej. Jest to bardzo ważny parametr, szczególnie dla osób noszący okulary. Lornetki Alpen charakteryzują się wysoką wartością odstępu źrenicy wejściowej oraz posiadają regulowane muszle oczne. Dla większości naszych modeli odstęp wynosi od 16mm do 20mm co jest bardzo dobrą wartością.
Ostatni z ważnych parametrów to średnica źrenicy wyjściowej. Parametr bardzo prosty do policzenia samemu. Dzielimy średnicę obiektywu lornetki przez wielokrotność powiększenia. Wartość otrzymujemy w milimetrach. Przykładowo lornetka 8x42 będzie to 42/8 = 5,25mm.
Parametr ten jest o tyle ważny, że im większy współczynnik tym lepiej lornetka nadaje się do wykorzystania w nocy. Wraz z wiekiem człowieka źrenica rozszerza się coraz słabiej przy mniejszym oświetleniu tak więc parametr ten traci na znaczeniu w przypadku osób powyżej 50tego roku życia lub w przypadku jeśli planujemy wykorzystywać lornetkę tylko w ciągu dnia. Wtedy nasza źrenica ma średnicę około 3-4mm, co odpowiada parametrom lornetek Alpen o powiększeniu 10 i średnicy obiektywu 42.
Jak na pewno Państwo zauważyli, lornetki różnią się pomiędzy sobą kształtem obudowy. W ofercie Alpen Optics spotykamy lornetki z serii od Rainier do Shasta, które są smukłe i stosunkowo niewielkie oraz serii Pro i Magna mające szeroko rozstawione okulary. Różnica ta wynika układu zastosowanych pryzmatów. Lornetki z dachowym systemem soczewek, takie jak modele Rainier czy Apex mające okulary blisko siebie, stały się powszechne mimo, że są droższe w wykonaniu i wymagają stosowania dodatkowych powłok, o których napiszę poniżej. W tego typach lornetkach światło jest załamywane większą ilość razy co powoduje przesunięcie faz świetlnych i powoduje straty światła. Aby temu zapobiec w najlepszych lornetkach stosowane są powłoki antyrefleksyjne. W lornetkach Alpen Optics występują następujące rodzaje powłok:

  • pełne, wielowarstwowe powłoki UBX, które zwiększają do maksimum transmisję światła.
  • wielowarstwowe powłoki metaliczne SHR, dające dzięki sześćdziesięciu warstwom jasność lepszą o 5% oraz lepszą ostrość i jakość obrazu.
  • fazowe pokrycie PXA odpowiedzialne za wysoki kontrast obrazu i pełne odwzorowanie kolorów.

Większość modeli Alpen Optics posiada tzw. pełne pokrycie wielowarstwowe (ang. Fully Multi Coated) ograniczające straty światła maksymalnie do 5%. Pozostałe modele wyposażone są w pokrycie wielowarstwowe ( ang. Multi Coated), gwarantujące starty światła na poziomie poniżej 10%.
W tabeli porównawczej lornetek znajdą Państwo informację o wyposażeniu modeli w powyżej opisane systemy powłok.

W modelach z systemem Porro pryzmaty są przesunięte względem siebie, co tłumaczy i kształt. Oś obiektywu nie znajduje się w prostej linii z osią okularu.
Nie możemy powiedzieć, że któryś z tych dwóch systemów jest lepszy. Różnią się od siebie budową i systemami optycznymi, natomiast ich parametry mogą są indywidualną kwestią dla każdego modelu lornetki.

Bardzo ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić przy zakupie lornetki jest okres gwarancji jaką oferuje producent. Lornetki Alpen Optics kupione u autoryzowanych przedstawicieli posiadają WIECZYSTĄ GWARANCJĘ. Zapewniamy, że najwyższej jakości systemy optyczne i solidna obudowa spełnią Państwa oczekiwania. Prosimy o zapoznanie się z warunkami gwarancji na naszej stronie internetowej lub u naszych pracowników.

Wybierając lornetkę powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię wagi, obudowy i systemów mocowania jakie oferuję producent. Będziemy naszą lornetkę nosić na pasku lub w plecaku, dlatego oczywiście im mniejsza waga tym lepiej, należy jednak pamiętać że solidność obudowy ma również wpływ na wytrzymałość lornetki a to niestety podnosi jej wagę. Firma Alpen Optics wyposaża swoje lornetki w solidne magnezowe obudowy, które zapewniają trwałość i chronią delikatne elementy optyki. Szerokie i wygodne paski do noszenia zapewniają wysoki komfort użytkowania.

Lunety Obserwacyjne

Generalizując lunety obserwacyjne możemy podzielić na dwie grupy różniące się średnica obiektywu. Pierwsza z nich ma obiektywy 60-65mm, druga 80-85mm.
Jak zwykle każda z grup ma swoje wady i zalety. Bazując na wiedzy przedstawionej powyżej, lunety z większą średnica obiektywu będą miały większą jasność, będą niestety cięższe i mniej poręczne, co dla obserwatorów życia przyrody nie jest bez znaczenia. Alpen Optics oferuje Państwu oba typy lunet.
Lunety obserwacyjne różnią się również mocowaniem okularu. W naszej ofercie znajdą Państwo lunety z okularami prostymi lub ustawionymi pod katem 45 stopni. W zależności od zastosowania, możemy wybrać odpowiedni model. Powiększenie to kolejna, bardzo ważna kwestia. Lunety mają albo powiększenie stałe: 20x, 30x, 40x itp. lub powiększenie zmienne 20x-60x, które zdecydowanie polecam. Możemy dostosować powiększenie do aktualnych potrzeb i odległości na która wykorzystujemy w danej chwili lunetę.
Połączenie lunety z aparatem fotograficznym to nie tylko kwestia mody ale także wygody i możliwości robienia fantastycznych zdjęć z dużej odległości bez konieczności kupowania bardzo drogich obiektywów. W modelach Alpen Optics zastosowano popularną przejściówkę T-mount, tak więc dokupując odpowiednie akcesoria bez problemu mogą Państwo połączyć lunetę ze swoją lustrzanką.
Oczywiście luneta powinna być wodoodporna i posiadać solidną obudowę, która będzie chronić jej optykę. Modele Alpen Optics mogą Państwo nabyć w solidnych walizkach, które chronią Państwa lunetę w czasie transportu.

Wyłączny Dystrybutor Alpen Optics w Polsce
Outdoor Jurczak-Pieniążek S.J.
ul. Pomorska 39, 05-500 Piaseczno

tel.: +48 22 42 82 888
email: kontakt@alpenoptics.pl
Skype: SkypeMe™!

Polityka prywatności w zakresie cookies